2 Δημοτικό Σχολείο Μεσσήνης Ενημέρωση «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ για ΖΩΗ!»

«ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ για ΖΩΗ!»

Athlitiki Drasi 2dimes 6

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 9ΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ & της ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ το σχολείο μας συμμετείχε με αθλητικές δράσεις, που έλαβαν χώρα στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης με τη συνδρομή του γυμναστή  του σχολείου Μπιζύμη Μιχ. και των διακεκριμένων αθλητών και καθηγητών Φυσικής Αγωγής:Λούη Τσάτουμα, Γιάννη Πατρινιό, Ελευθερία Πουλάκου και  Σπύρο Τσίκινη καθώς και του υπεύθυνου του Σταδίου Χρήστου Παναγιωτόπουλου (καθ. Φυσ. Αγωγής).

Athlitiki Drasi 2dimes 1

Συγκεκριμένα  διδάχθηκαν το βάδην, βασικές τεχνικές ποδοσφαίρου, γνωριμία με τα αγωνίσματα του στίβου (τρέξιμο, άλματα, ρίψεις).

Athlitiki Drasi 2dimes 3

Στη συνέχεια τα παιδιά έπαιξαν διάφορα παιδαγωγικά παιχνίδια και ασχολήθηκαν με διαφορές αθλοπαιδιές. Όλα αυτά έγιναν υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών του σχολείου που συνόδεψαν τα παιδιά στο στάδιο.

Athlitiki Drasi 2dimes 2

Ευχαριστούμε όλους τους παραπάνω για την επιτυχία της σημερινής αθλητικής δράσης καθώς και τον Δήμο Μεσσήνης για την παραχώρηση του σταδίου.

Athlitiki Drasi 2dimes 5
Athlitiki Drasi 2dimes 9
IMG 626a5f64579714bb6e47768a9d64c91b V

Επαναλειτουργία ΒιβλιοθήκηςΕπαναλειτουργία Βιβλιοθήκης