2 Δημοτικό Σχολείο Μεσσήνης Βιβλιοθήκη,Ενημέρωση Ευρωπαϊκή Ημέρα Ξένων Γλωσσών

Ευρωπαϊκή Ημέρα Ξένων Γλωσσών

Imera Glosson 4

Η 26η Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών.

Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Ξένων Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), στις 6 Δεκεμβρίου 2001.

Κάθε τέτοια ημέρα ενώνουν τη φωνή τους το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (European Center for Modern Languages) και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (European Commission), με Σχολεία, Πανεπιστήμια, γλωσσικά ινστιτούτα, εκπαιδευτικούς, μαθητές, φοιτητές και απλούς πολίτες απ’ όλη την Ευρώπη και τον κόσμο για να εορτάσουν τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και του πλανήτη, με ποικίλες εκδηλώσεις.

Imera Glosson 5 1024x568
Imera Glosson 4 1024x729
Imera Glosson 3 1024x702
Imera Glosson 2 1024x678
Imera Glosson 1 1024x746

«Διδασκαλία βιωματικής δράσης του Στίβου στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης».«Διδασκαλία βιωματικής δράσης του Στίβου στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης».

Το σχολείο μας συμμετείχε στη βιωματική δράση διδασκαλίας του Στίβου που διεξήχθη την Παρασκευή 27 Μαΐου στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης μεταξύ όλων των δημοτικών σχολείων του Δήμου Μεσσήνης και με

Akropoli Planitario 2

Διδακτική επίσκεψη στην ΑθήναΔιδακτική επίσκεψη στην Αθήνα

Διδακτική επίσκεψη στον Βράχο της Ακρόπολης και στο Ευγενίδειο Ίδρυμα (Πλανητάριο), έγινε σήμερα 17/3/2023 στην Αθήνα από την Ε’ Τάξη του σχολείου μας. Με επιτυχία και με πλήρη εκπλήρωση των