2 Δημοτικό Σχολείο Μεσσήνης Ενημέρωση Certificate of Excellence in Coding Literacy

Certificate of Excellence in Coding Literacy

271792 7enjjQDaub

Πιστοποιητικό Αριστείας της Εβδομάδας Προγραμματισμού για το 2ο Δημοτικό Σχολείο Μεσσήνης!

Το σχολείο μας συμμετείχε στις δράσεις της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού, τον περασμένο Οκτώβριο, αναρτώντας τη δική του πρόταση, αλλά και συμμετέχοντας σε project σχολείων από την Ελλάδα και τα Βαλκάνια.

Στις δράσεις της Εβδομάδας Προγραμματισμού πήραν μέρος μαθητές του Σχολείου μας των Α’, Β’, Γ’ και Δ’ Δημοτικού.

Επόμενο ραντεβού, 7-22 Οκτωβρίου 2023!

Τι μας προσφέρει η εκμάθηση προγραμματισμού;

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

Arxaia Messini Ornithes 2

“Όρνιθες” του Αριστοφάνη από τους μαθητές της Δ’ Δημοτικού“Όρνιθες” του Αριστοφάνη από τους μαθητές της Δ’ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του 10ου Διεθνούς Νεανικού Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος τα παιδιά της Δ’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μεσσήνης ανέβασαν παράσταση του Αριστοφάνη στο έργο «Όρνιθες» σε μια καινοτόμα δράση

Επίδοση Βαθμολογίας Α’ ΤριμήνουΕπίδοση Βαθμολογίας Α’ Τριμήνου