2 Δημοτικό Σχολείο Μεσσήνης Ενημέρωση Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας στο 2ο Φεστιβάλ Ρομποτικής και Ευφυών Συστημάτων Δήμου Καλαμάτας

Festival Robotikis 3

Η ομάδα ρομποτικής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μεσσήνης συμμετείχε στο 2ο Φεστιβάλ Ρομποτικής και Ευφυών Συστημάτων που διοργάνωσε ο Δήμος Καλαμάτας.

Στο Φεστιβάλ συμμετείχαν 42 ομάδες με 370 μαθητές όλων των ηλικιών (Δημοτικό – Γυμνάσιο – Λύκειο).

Το ενδιαφέρον των επισκεπτών ήταν μεγάλο και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία παρουσιάσουν τις δημιουργίες τους στο Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μεσσηνίας κ.κ. Χρυσόστομο, σε βουλευτές του νομού Μεσσηνίας, σε Καθηγητές Πανεπιστημίων κ.ά.

Η ομάδα μας υλοποίησε ένα έξυπνο σύστημα ρύθμισης κυκλοφορίας και διάβασης πεζών, ένα αυτόνομο σύστημα ποτίσματος, ένα smartwatch με λειτουργίες φιλικές σε ΑμεΑ και ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι για την ευαισθητοποίηση των πολιτών σε θέματα ανακύκλωσης.

Festival Robotikis 2 1 1024x576
Festival Robotikis 1 1 1024x576
Robotiki Metallio 1024x771

Επαναλειτουργία ΒιβλιοθήκηςΕπαναλειτουργία Βιβλιοθήκης

Aγαπητά μας μέλη , Καλή σχολική χρονιά με υγεία, πρόοδο και θετική διάθεση! Η  βιβλιοθήκη θα επαναλειτουργήσει από την 1η Οκτωβρίου και περιμένουμε τους μικρούς μας αναγνώστες να μας επισκεφθούν

Pasxa 12

Πασχαλινές καλλιτεχνικές και γαστρονομικές δραστηριότητες!Πασχαλινές καλλιτεχνικές και γαστρονομικές δραστηριότητες!

Εν όψει των πασχαλινών γιορτών, οι μαθητές των δυο τμημάτων της Α Τάξης του σχολείου μας επιδόθηκαν σε καλλιτεχνικές και γαστρονομικού περιεχομένου δραστηριότητες. Κατασκεύασαν υπέροχες πασχαλινές λαμπάδες, ζύμωσαν, έπλασαν και