17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1973

Mία ομάδα στρατιωτικών (Παττακός, Παπαδόπουλος, Μακαρέζος) καταλύουν τη Δημοκρατία και αναλαμβάνουν , με πραξικόπημα, την εξουσία στην Ελλάδα το 1967, εγκαθιδρύοντας την Δικτατορία ή αλλιώς Χούντα(1967-1974).

Πολλά από τα πολιτικά και ατομικά δικαιώματα των πολιτών αναστέλλονται.. Ο κόσμος είναι δυσανασχετεί… Οι αντίπαλοι του καθεστώτος εξορίζονται, βασανίζονται ή εξορίζονται. Πολλοί καταφεύγουν στο εξωτερικό για να σωθούν.

Στις 17 Νοεμβρίου γιορτάζουμε την αντίσταση των φοιτητών εναντίον της Χούντας. Οι φοιτητές, έχοντας στο πλευρό τους πλήθος κόσμου, οχυρώθηκαν στο Πολυτεχνείο οργανώνοντας την αντίστασή τους στη Δικτατορία. Το σύνθημά τους , πάντα επίκαιρο, ” ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΕΙΑ , ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ” . Η εξέγερση αυτή είχες άδοξο τέλος και καταπνίγηκε στο αίμα από τα στρατιωτικά άρματα.

17 N 788x1024

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ

Με ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας για τα θύματα του Ολοκαυτώματος,  οι μαθητές της Ε και Στ  τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την Τετάρτη 31/01/2024  σχετικό αφιέρωμα που ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί

Επίδοση Βαθμολογίας Α’ ΤριμήνουΕπίδοση Βαθμολογίας Α’ Τριμήνου

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019 στις 12:00 τομεσημέρι θα δοθούν οι βαθμολογίες του Α΄τριμήνου και θα γίνει ενημέρωση των γονέων για την πρόοδο των μαθητών όλων των

Mitera 1

Α1 Τάξη: Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!Α1 Τάξη: Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες!

Σήμερα (14/5) η μέρα είναι αφιερωμένη στη μητέρα. Γι’ αυτό το σκοπό οι μαθητές της Α1 τάξης κατασκεύασαν υπέροχες κάρτες και εμπνεύστηκαν οι ίδιοι ένα μικρό ποίημα αφιερωμένο στο πιο