2 Δημοτικό Σχολείο Μεσσήνης Ενημέρωση Διημερίδα για το Ασφαλές Διαδίκτυο

Διημερίδα για το Ασφαλές Διαδίκτυο

Afisa Cover

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Μεσσήνης, με την ευγενική συμμετοχή της Αστυνομικής Διεύθυνσης Μεσσηνίας και του ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. Μεσσηνίας, διοργάνωσε Ενημερωτική Διημερίδα την Τρίτη 7 και την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη εργάσιμη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Safe Internet 1 1024x538

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου στις 8.30 π.μ., οι μικροί μαθητές του Σχολείου μας (Α, Β, Γ Δημοτικού) ενημερώθηκαν από τον εκπαιδευτικό ΤΠΕ, σε θέματα σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο και τρόπους για την καλύτερη και πιο εποικοδομητική χρήση του.

Στην συνέχεια (11.00 π.μ.) στους μεγαλύτερους μαθητές (Δ, Ε, Στ) μίλησε στέλεχος της Αστυνομικής Διεύθυνσης Μεσσηνίας.

Safe Internet 2 1024x612

Η διημερίδα ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023, στις 11.30 π.μ., με την Επιστημονική Ομάδα του ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. Μεσσηνίας, να ενημερώνει γονείς, κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας.

Internet Kepepsy 1024x624
Afisa 724x1024

17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 197317 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1973

Mία ομάδα στρατιωτικών (Παττακός, Παπαδόπουλος, Μακαρέζος) καταλύουν τη Δημοκρατία και αναλαμβάνουν , με πραξικόπημα, την εξουσία στην Ελλάδα το 1967, εγκαθιδρύοντας την Δικτατορία ή αλλιώς Χούντα(1967-1974). Πολλά από τα πολιτικά